خانه مقالات متن مقاله
علی مجتهد

1627126683496

1627126683496
مقایسه Minikube ,Kubernetes ,Docker Compose ,Swarm

داکر را که همه میشناسید!

یکی از نیازمندی هایی که در داکر بوجود آمده  ، نیاز به مدیریت نودهای و کانتاینرهای داکری است ، تصور کنید شما یک پروژه را به صدها بخش داکری تقسیم نموده اید که مسئول هر بخش برنامه نویس خاصی است ، حالا شما به ابزاری نیاز دارید تا این بخش ها را به هم مرتبط و اولویت ها را مشخص کند

Kubernetes  راهکاری است برای ارتباط و مدیریت و اولویت بندی و سرویس گزاری و جاب و غیره  ، البته Kubernetes  منابع زیادی نیاز دارد و همچنین خودش هم قابل تقسیم و مقیاس پذیر است  ،اولین موردی که به آن برمیخورید تست و توسعه آنچه ساخته اید در محیط کامپیوتر شخصی و یا

شرکتی خودتان است Minikube راهکاری است برای این کار تا یک وی ام با یک پروسس را در کامپیوتر شخصی بالا بیاورید و Kubernetes  را درون آن پیاده سازی کنید.

Docker Compose  یک سیستم مدیریت برای مجموعه محدود از داکرهاست ، برای اینکه بصورت ساده چند داکر مربوط به هم را بدون پنل و کوبر بالا بیاورید.

اما Swarm یک جایگزین کم هزینه تر و ساده تر نصبت به کوبر است بر خلاف Compose  چند تا هاست multi host را پشتیبانی میکند و پیچیدگی های Kubernetes  را هم ندارد.

اگر از معماری میکرو سرویس استفاده میکنید Kubernetes ضروری بنظر میرسد ولی اگر پایگاه را از نرم افزار جدا میکنید و کار چندان زیادی ندارید بهتر است درگیر آن نشوید.

البته پنل های زیادی بسرعت در حال رشد هستند ، داکر محبوب دلها شده است!